Aktualności

Dzikowskie święto nalewek

  • 05-06-2014
W niedzielę 15 czerwca b.r. Muzeum Historyczne m. Tarnobrzega organizuje w zamku I Dzikowski Festiwal Nalewek. Hasłem przewodnim imprezy jest owoc derenia – rośliny przeżywającej ostatnio w Polsce swój renesans zainteresowania. Festiwal nawiązuje do tradycji właścicieli Dzikowa, hr. Tarnowskich, którzy w Wytwórni Wódek i Likierów produkowali cenione wódki i nalewki.
Organizatorzy do udziału w festiwalu zapraszają producentów-hobbystów wszelkiego rodzaju nalewek. Mogą oni prezentować swoje wyroby i wziąć udział w festiwalowym konkursie. Oceniające walory nalewek jury, w którym zasiądzie grono znawców przedmiotu, ogłosi zwycięzców edycji festiwalu.
W programie imprezy znajdą się także wykłady prof. Alicji Kucharskiej „Dereń – smaczne i zdrowe owoce dla każdego” i prof. Tomasza Nowaka „Nalewki moje hobby”, a także dr Narcyza Pióreckiego, dyrektora Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach – „Dereń jadalny”. Swoją prelekcję będzie miał również Waldemar Sulisz, prezes Stowarzyszenia Kresowa Akademia Smaku, który będzie mówił o historii polskich nalewek.
Uzupełnieniem części edukacyjnej będzie konwersatorium „Nalewki – praktyczne podstawy wytwarzania” z pokazem wyrobu nalewki Wisielec. A na przygotowanym kiermaszu będzie można kupić różne produkty z derenia i innych owoców, jak również obejrzeć pokaz grillowania dziczyzny marynowanej w dereniówce w wykonaniu Stanisława Stelmacha, właściciela Zajazdu Marta w Pułankowicach.
Muzeum Historyczne w trakcie imprezy otworzy wystawę prezentującą historię Fabryki Wódek i Likierów w Dzikowie.

Nalewki można zgłaszać 15 czerwca w godz. 12.00-14.00. Każdy z uczestników zobowiązany jest wypełnić kartę zgłoszenia, dostępną w recepcji zamku. Minimalna ilość zgłoszone nalewki to dwie butelki, nie mniej niż 250 ml w każdej. Informacje: Aleksandra Janas tel. +48 501 391 768.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION