Aktualności

Tradycja gliną pisana

  • 28-05-2014
Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej to obszar, który znany był kiedyś w Polsce jako największe w kraju zagłębie rzemiosła garncarskiego. Powstał w II połowie XIX wieku na terenie kilku sąsiadujących z sobą miejscowości. O rozwoju garncarstwa na tym terenie zdecydowały bogate pokłady glin garncarskich i niesprzyjające warunki dla rozwoju rolnictwa. Ponieważ dostęp do pokładów gliny mieli w Medyni praktycznie wszyscy, wydobywając ją na własnym polu lub podwórku, garncarstwo stało się tu zajęciem powszechnym.
Tradycje garncarskie obecne w Medyni do dziś podtrzymywane są przez wielopokoleniowe rodziny, w których nadal wszyscy, od dziadków po wnuki, mężczyźni i kobiety, zajmują się rzemiosłem. Najbardziej cennym obiektem, związanym z tradycją ośrodka jest Galeria Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal. Utworzona w rodzinnym, drewnianym domu artystki zawiera unikalną kolekcję figur glinianych, zapełniających wszystkie pomieszczenia niewielkiego muzeum od podłogi po sufit. Figurki wykonywane są niezmiennie od lat taką samą metodą, suszone na kaflowej kuchni i wypalane w tradycyjnym piecu garncarskim opalanym drewnem.
W pobliżu galerii znajduje się inne niezwykłe miejsce, związane z tradycjami ceramicznymi medyńskiego ośrodka. Jest to kościół parafialny Nawiedzenia NMP, którego wnętrze zdobią mozaiki ceramiczne wykonane z miejscowej gliny przy współpracy z miejscowymi garncarzami. Architektem wystroju wnętrza był prof. Jan Budziło z Krakowa, który zaangażował się osobiście w wykonanie dekoracji, pokrywających całą ścianę prezbiterium, ambonę i chór. Z tego samego materiału wykonane zostały także stacje Drogi Krzyżowej.
Na terenie Ośrodka Garncarskiego znajduje się Zagroda Garncarska, w której odbywają się warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych a także organizowane są imprezy kulturalne (spektakle teatralne, koncerty, jarmarki rękodzieła). Podczas imprez mają miejsce prezentacje toczenia naczyń na kole i widowiskowe wypalanie ceramiki w tradycyjnym garncarskim piecu. Podczas tych wydarzeń odbywają się ponadto projekcje filmu o ośrodku garncarskim w Medyni, który nakręcony został w Medyni w 1949 r. przez łódzką filmówkę przy współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Po terenie całego ośrodka wiedzie oznakowany Szlak Garncarski, przy którym znajdują się także wolno stojące ogromne piece garncarskie, tradycyjne czynne pracownie garncarskie ale także galerie rzeźbiarskie i malarskie. Szlak prowadzi także przez miejsca atrakcyjne przyrodniczo, punkty widokowe, lasy, bobrowiska.
Na Szlaku Garncarskim znajdują się ponadto restauracja regionalna „Karczma u Garncarzy”, gospodarstwa agroturystyczne, wypożyczalnia rowerów.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION