Aktualności

Jadło i zabytki – pomysł powiatu na skuteczną promocję

  • 22-05-2014
Wydane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie książki-przewodniki mają za cel przybliżyć turystom polskim i słowackim przyrodniczych oraz zabytkowych „skarbów”, które znajdują się na terenie powiatu krośnieńskiego. I po lekturze książek można powiedzieć, że po raz pierwszy w takiej skali zaprezentowano gminy powiatu od strony ich historii, zabytków, natury i… kuchni.
Pierwsza publikacja nosi tytuł „Jadło przepisy kulinarne pogranicza polsko – słowackiego” i zawiera 300 recept jak uwarzyć i upiec wspaniałe potrawy z tego obszaru. Najwięcej z części polskiej, bo aż 240, wyciągnięte z różnych zeszytów, książek, ludzkiej pamięci. O różnych proweniencjach: bojkowskich, łemkowskich, pogórzańskich, doliniańskich, a nawet polskiej kuchni mieszczańskiej, w tym kilka produktów tradycyjnych związanych z dawnymi wyrobami masarskimi i pasterskimi. Lektura obowiązkowa, ale nie na pusty żołądek, dla szefów kuchni przygotowujących regionalne dania w karczmach i restauracjach południa Podkarpackiego.
Kolejna książka to „Przewodnik kulinarno-krajoznawczy po pograniczu polsko-słowackim”. I tu znów idea skuteczna - prezentacja zabytków sztuki i dzieł przyrody po obu stronach granicy. W przypadku powiatu krośnieńskiego obiekty pogrupowane są gminami, każda wieś i miasteczko mają lokalizacyjną mapkę, dzięki czemu łatwo zlokalizować je na szlaku turystycznym. Lektura publikacji uzmysławia jak olbrzymi, i jeszcze nie w pełni wykorzystany, tkwi potencjał turystyczny w tym kawałku województwa podkarpackiego. Okres czyli powiat Svidnik po słowackiej stronie podobnie zaprezentowano poprzez zabytki – z tym, że w układzie leksykalnym według alfabetu. Dla wygody turystów dodano jeszcze sporo ciekawych obiektów w jego najbliższym otoczeniu. Całość zilustrowana jest setkami zdjęć.
Cóż takich wydawnictw jeszcze powiat krośnieński nie miał.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION