Aktualności

Zagrody edukacyjne oknem na dawną wieś

  • 11-05-2014
Dobiega końca finansowany przez Szwajcarię projekt popularyzujący zagrody edukacyjne. To miejsca, gdzie uczniowie mogą poznać dawne i współczesne życie wsi, produkcje i przetwórstwo żywności. Na Podkarpaciu taką działalność prowadzi osiem gospodarstw. Np. w zagrodzie Czesławy Zawadzkiej w Przychojcu koło Leżajska dzieci pieką podpłomyki i proziaki, poznają też zioła, uczą się robić kwiaty z bibuły i ozdoby ze słomy. W gospodarstwie Elżbiety Starzak z Cieplic w powiecie przeworskim młodzi ludzie zapoznają się z hodowla owiec i uczą wytwarzać ozdoby z wełny.
Uczestniczący w projekcie właściciele podkarpackich gospodarstw edukacyjnych razem z małopolskimi świętokrzyskimi i śląskimi mieli okazję podejrzeć jak to robią Szwajcarzy. Jak podkreśla wicedyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale Janina Kamińska dzięki projektowi udało się wypracować metodykę zajęć edukacyjnych - tak by do takiej działalności włączały się kolejne gospodarstwa. Kolejnym etapem jest rozpowszechnienie ich oferty w szkołach.
Jolanta Danak-Gajda
Źródło: www.radio.rzeszow.pl
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION