Aktualności

„Studium Etnobotaniczne” już gotowe

  • 28-04-2014
Lada dzień przyjedzie z drukarni publikacja „Studium Etnobotaniczne”, będąca kolejnym elementem realizacji projektu „Traditional and wild”. To efekt badań na wybranych obszarach w krajach Europy Środkowej. Obok publikacji powstał także film opowiadający o roli ziół w tradycji Karpat. Wszystkie te dzieła dostępne są na stronie projektu „Traditional and wild”.
Związki człowieka z dziko występującymi roślinami są bowiem odwieczne. Powszechna była kiedyś znajomość poszczególnych gatunków roślin. Stąd duża liczba nazw ludowych i zwyczajowych niektórych gatunków, jak na przykład hyćka dla określenia bzu czarnego, czy srebrnik dla określenia pięciornika gęsiego. Ciekawe, że dla znanego mniszka lekarskiego udało się zebrać 45 nazw ludowych w różnych regionach. Jednak jakkolwiek by je nie nazywali doskonale znano ich właściwości, potrafiono je rozpoznawać i skutecznie wykorzystywać zarówno w lecznictwie, kuchni czy wyrobach codziennej użyteczności. Od stuleci dziko występujące rośliny były bowiem obecne w życiu człowieka i mocno zakorzenione w kulturze. Towarzyszyły mu w obrzędowości od narodzin aż do śmierci. Dzisiaj niestety wiedza na ten temat idzie w zapomnienie, a zwyczaje nie są już tak bogato kultywowane. - Mamy nadzieję, że ta publikacja przybliży świat dziko występujących roślin, ale nie tylko strony praktycznej, ale nieco innej - magicznej, związanej z tradycją, wierzeniami, czasami nawet przesądami – mówi Małgorzata Draganik, koordynator projektu ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.
W wielu regionach obecność dziko występujących roślin w bogatej obrzędowości jest widoczna przez cały rok, nie tylko religijnej. Często nie zwracamy na to uwagę, czasami wręcz o tym zapominamy. W publikacji zebrano wiedzę jaka przetrwała do dziś na ten temat w wybranych obszarach Europy Środkowej. - Wierzę, że jej lektura będzie ciekawą podróżą w świat roślin, że przypomni, albo uzmysłowi ich związek z człowiekiem, ich obecność w jego życiu, kulturze i tradycji – dodaje M. Draganik.
Bezpłatna publikacja „Studium Etnobotaniczne” przeznaczona jest wyłącznie dla bibliotek, punktów informacji turystycznej, placówek muzealnych. A dla wszystkich zainteresowanych będzie już wkrótce dostępna w postaci pliku pdf ze strony internetowej projektu www.traditionalandwild.eu/pl.

Od 1 maja 2011 r. do 30 kwietnia br. Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wspólnie z partnerami z Czech, Węgier i Słowenii realizuje projekt „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej” o akronimie „Traditional and wild”. Głównym jego celem jest zachowanie wiedzy z zakresu ochrony tradycyjnego zbieractwa ziół i roślin, jako elementu dziedzictwa kulturowego regionów Europy Środkowej oraz wykorzystanie w sposób zrównoważony tej wiedzy przez najbardziej wrażliwe grupy społeczne w celu poprawy sytuacji życiowej. Projekt jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków EFRR. Dalsze informacje: koordynator projektu Małgorzata Draganik, malgorzata@procarpathia.pl, tel. 17 603 064 981, www.traditionalandwild.eu/pl
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION