Aktualności

„Przyroda Magurskiego Parku Narodowego”

  • 21-03-2014
Prezentowana w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie wystawa fotograficzna ukazuje bogaty świat przyrody Magurskiego Parku Narodowego. Ten położony w południowo – wschodniej Polsce park jest stosunkowo młody. Działalność rozpoczął w 1995 r. i objął około 20 tysięcy hektarów najbardziej cennego przyrodniczo terenu Beskidu Niskiego. MPN chroni typowy krajobraz najniższej części polskich Karpat. Jego obszar położony jest w strefie przejściowej między Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi, na skrzyżowaniu ważnych karpackich korytarzy ekologicznych. Park ma typowo leśny charakter. Zbiorowiska leśne zajmują ok. 95% powierzchni, wśród nich spotkamy buczynę karpacką, a także rzadkie lasy jaworowe. Pozostały odsetek stanowią tereny otwarte, które są ważnym składnikiem bioróżnorodności. W północnej części Parku dominuje w krajobrazie masyw Magury Wątkowskiej (846 m n.p.m.), natomiast południową część charakteryzują łagodne górskie zbocza oddzielone od siebie malowniczymi dolinami. Park jest jedną z najbogatszych w Karpatach ostoi fauny puszczańskiej. Największa wartość przyrodnicza wynika z obecności dużych drapieżników, takich jak niedźwiedź, wilk, ryś czy żbik. Obecne są także bobry, borsuki i liczne jelenie. Do najciekawszych elementów awifauny należą ptaki szponiaste, jak chociażby orlik krzykliwy, który jest symbolem Parku.
Wystawa - czynna do 15 kwietnia br. - daje możliwość przyjrzenia się z bliska światu dzikiej przyrody, który jest zachowany dzięki objęciu go najwyższą formą ochrony jaką jest park narodowy. Wstęp wolny.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION