Miło jest nam poinformować, iż Klaster Podkarpackie Smaki został zakwalifikowany do udziału w badaniu benchmarkingowym klastrów w Polsce za rok 2024. Do badania zakwalifikowanych zostało 40 klastrów.
Badanie prowadzone będzie w formie online od 20 marca do 16 maja 2025. Liczę na Państwa aktywność i udział w badaniu! Zostaniecie Państwo poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety online.
Poniżej przedstawiam szczegółowe informacje na temat badania:
Związek Pracodawców Klastry Polskie wraz z Innoreg Sp. z o.o. (Lider konsorcjum) realizuje kolejną edycję badania benchmarkingowego klastrów w Polsce na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. To kluczowe narzędzie pozwalające ocenić kondycję, efektywność i potencjał rozwojowy polskich klastrów. Na podstawie przeprowadzonych badań powstanie raport ogólny, który będzie udostępniony na stronie PARP, jak również szeroko upowszechniany jako źródło wiedzy na temat potencjału klastrów działających w Polsce, a także ich dobrych praktyk.
Udział w badaniu pozwoli na:
☑️ Indywidualną analizę wskaźników klastra
☑️ Cenne rekomendacje dotyczące dalszego rozwoju klastra
☑️ Obiektywną ocenę swojej organizacji na tle innych klastrów w Polsce
Dodatkowe korzyści udziału w badaniu:
✅ Unikalność badania – benchmarking klastrów stanowi cykliczne badanie specyficznej populacji. Jest to jedyne takie badanie w Polsce, ale i w Europie.
✅ Wpływ na politykę klastrową oraz instrumenty wsparcia klastrów. Odbiorcą raportu jest nie tylko PARP, ale również Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz regiony (Urzędy Marszałkowskie odpowiedzialne za regionalną politykę klastrową).
✅ Korzyści i rozpoznawalność – uczestnictwo podnosi wiarygodność klastra, zwiększa widoczność na stronach rządowych i Mapie Klastrów. Może pomóc w uzyskaniu statusu KKK oraz otworzyć drzwi do programów wsparcia i wydarzeń branżowych.
✅ Poznanie opinii swoich członków – lepsze zrozumienie oczekiwań i potrzeb firm zrzeszonych w klastrze.
✅ Możliwość udziału w spotkaniu informacyjnym dla klastrów, które będzie jednocześnie podsumowaniem badania (III kwartał 2025 r.). W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele administracji publicznej, którzy zaprezentują założenia nowej polityki klastrowej.
Udział w badaniu wiąże się z przekazaniem informacji przez koordynatorów klastrów oraz ich członków. Badanie obejmuje dwa etapy:
Badanie koordynatorów klastrów – udzielenie informacji nt. potencjału i aktywności klastra poprzez formularz badawczy. Objęte zostaną m.in. zasoby, procesy, rozwój współpracy, innowacyjność oraz relacje z otoczeniem. Formularz będzie dostępny online, a badacz zapewni wsparcie przy jego wypełnieniu.
Badanie członków klastra – wybrana grupa członków klastra weźmie udział w krótkim badaniu ankietowym online.
Badanie przeprowadzone będzie w formie całkowicie zdalnej – ankieta online, a także przy wykorzystaniu telefonu, aplikacji do spotkań online.