Wydarzenia

Ukraińscy producenci u „klastrowiczów”

  • 11-09-2013
Grupa ponad 20 właścicieli firm zajmujących się przetwórstwem rolno-spożywczym z terenu Zachodniej Ukrainy odwiedziła Rzeszów z okazji odbywającego w się tutaj w ostatni weekend Alpejsko-Karpackiego Forum Współpracy. Po jego zakończeniu – dzięki pomocy organizacyjnej Stowarzyszenia „Pro Carpathia” - udało im się obejrzeć kilka dobrych przykładów działalności w sektorze żywności wysokiej jakości na terenie województwa podkarpackiego.

Najpierw udali się do sklepu z żywnością tradycyjną i ekologiczną „Smaki Podkarpacia”, który znajduje się w Rzeszowie, przy ul. Grunwaldzkiej 26. Jego właścicielka Lidia Aniołczyk z Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego opowiedziała grupie Ukraińców o problemach związanych ze sprzedażą tego typu żywności w Podkarpackiem.

Kolejne dwie wizyty objęła producentów zrzeszonych w działającym na terenie naszego województwa Klastrze Podkarpackie Smaki. Jako pierwsza przyjęli Alina i Wacław Becla z firmy „AWB” Handzlówki. Od początku działania zajmuje się ona zagospodarowywaniem bogactwa surowcowego naszego regionu: owoców, warzyw i ziół. Sami posiadają gospodarstwo o kierunku sadowniczym prowadzone metodami ekologicznymi. W 1997 r. wybudowali w gospodarstwie małą suszarnię, a 10 lat później uruchomili zakład przetwórczy produkujący susze owocowe, warzywne i ziołowe oraz wyroby gotowe konfekcjonowane w postaci herbatek smakowych owocowych i owocowo-ziołowych, mieszanek warzywnych i samych owoców. W 2008 r. firma uzyskała certyfikat na produkcję ekologiczną. W zakładzie stosowany jest system bezpieczeństwa żywności HACCP.

Kolejnym etapem podróży ukraińskich producentów był Zakład Uboju i Przerobu Mięsa Jana Fołty w Markowej. Ten zakład to także firma rodzinna, w której od 1989 r. powstają tradycyjne wyroby wędliniarskie. Początkowo produkowano kilkaset kilogramów tygodniowo, z czasem podnosząc ilość wyrobów do ok. 7,5 tony. Obecnie wyroby te dostępne są na terenie całego Podkarpacia, ale też w punktach ze zdrową, ekologiczną żywnością w Warszawie i Krakowie. Zakład spełnia wszystkie wymogi UE związane z produkcją wędlin, które jednak, dzięki pilnie przestrzeganym recepturom, powstają w taki sam, tradycyjny sposób, jaki wykorzystywany był jeszcze w latach 50. XX w. Obecnie firma posiada wdrożony system HACCP, którego wprowadzenie możliwie było po gruntownej modernizacji zakładu w 2003 r.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION