Podkarpacki klaster żywności tradycyjnej
Krzysztof Staszewski, prezes...
Co to jest klaster „Podkarpackie Smaki”?
Mówiąc najprościej organizacja zrzeszająca producentów produktów tradycyjnych, regionalnych lub ekologicznych, a także właścicieli restauracji, karczm którzy specjalizują się w kuchni regionalnej. Czyli małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu naszego województwa, firmy rodzinne, rzemieślnicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz organizacje pozarządowe i instytucje naukowe.
Ilu już jest członków i kiedy rozpoczął działalność?
Obecnie mamy 21 członków, a inicjatywa klastrowa zawiązała się 16 stycznia br.
W tej chwili mamy już następne zgłoszenia od kolejnych producentów.
Kto może być jego członkiem?
Każdy producent wyrobów opartych o regionalną tradycję lub ekologiczną jakość, a także restauratorzy oraz gospodarstwa agroturystyczne serwujące dania kuchni regionalnej i tradycyjnej. Członkami lub partnerami klastra mogą być także placówki naukowe i badawcze.
Co zwykły człowiek ma z takiego klastra?
Pewność, że to co kupuje jest produktem regionalnym i ma odpowiednią jakość. Mało? W świetle ostatnich afer w branży spożywczej ta wiedza jest bezcenna.
Jakie produkty będzie oferował klaster?
Członkowie klastra swoimi produktami mogą bez większych problemów zapełnić mały sklepik delikatesowy: przede wszystkim fenomenalne wędliny i wyroby masarskie z Markowej, Dukli i Górna, następnie tradycyjne pieczywo i wyroby cukiernicze, w dalszej kolejności ręcznie robione pierogi, tłoczony na zimno olej podkarpacki, wyśmienity susz owocowy i herbaty ziołowe, ekologiczne miody, tradycyjne wyroby z Handzlówki i wreszcie staropolski dereń kiszony.
Czy oprócz żywności tradycyjnej, lokalnej i ekologicznej klaster będzie coś oferował?
Przede wszystkim już prowadzimy akcję promocyjną związaną z żywnością tradycyjną i ekologiczną. Negocjujemy udział członków klastra na jednych z największych targów spożywczych w Warszawie, pod wspólną marką „Podkarpackie Smaki”. Rozmawiamy też z lokalnymi sieciami handlowymi o wspólnej sprzedaży pod jednym logo tj. Podkarpackie Smaki. Chcemy być ambasadorami podkarpackiej żywności, tej dobrej, opartej na naszej tradycji i wysokiej jakości. Udział w klastrze dla jego członków musi być oparty na ekonomicznej korzyści, i to jest dla nas najważniejszy drogowskaz w działaniu.